Minden munkáltató nagyon jól tudja mennyire fontos a munkavállalók biztonsága a munkavégzés során. Ennek érdekében lényeges minden óvintézkedést megtenni a munkabalesetek elkerülése végett.
Egyik legérintetettebb szakterület az építőipar, ahol évente a legtöbb súlyos munkabaleset történik. A munkavédelmi bírság elkerülése, valamint annak érdekében, hogy ne a munkáltatót terhelje az összes munkabalesettel kapcsolatos orvosi és járulékos költség, fontos, hogy megfelelő munkavédelmi színvonalat tartson fenn a vállalkozásában.
Munkabiztonsági tapasztalatokkal és végzettséggel rendelkező munkavédelmi koordinátor foglalkoztatása, alkalmazása rendkívül sokat segíthet az építőipari vállalkozásban. Feladatai munkabiztonsági szaktevékenységnek minősülnek.
Itt fontos azonban megjegyezni, hogy a munkavédelmi koordinátor alkalmazása nem érinti a munkáltatónak a munkavédelemre vonatkozó előírásokban megállapított felelősségét.
A munkavédelmi koordinátor feladatai a kiviteli terv készítésével és az építőipari kivitelezési tevékenységgel kapcsolatban:
- összehangolja a biztonság és a megelőzés általános alapelveinek a kivitelezését
- összeállítja az építési technológia és az építmény jellemzői alapján azt a dokumentációt, ami rögzíti a biztonság és az egészség megfelelő követelményeit a későbbi munkálatok biztonsága érdekében
- szakmailag ellenőrzi az egészségvédelmi és a biztonsági tervet
- a tevékenységek összehangolása érdekében közreműködik az építési munkahelyen egyazon időben tevékenykedő munkáltatók között
- az alvállalkozók tevékenységének munkabiztonsági összehangolása napi szinten
- a munkafolyamatok ellenőrzése
- intézkedések megtétele annak érdekében, hogy csak az arra jogosult személyek léphessenek be az építkezési területre
A munkavédelmi koordinátor tanácsait, javaslatait célszerű minden esetben figyelembe venni!
A munkavédelmi koordinátori feladatokat az alábbiak szerint látjuk el:
- A tárgyi építési projekten az érintett műszaki vezetővel előre egyeztetett időpontban átfogó munkavédelmi koordinátori bejárások dokumentált elvégzése. A jegyzőkönyv elektronikusan készül, az építkezésen készült fotómelléklettel, határidő és felelős megjelölésével.
- Munkafolyamattól függően az építőipari alvállalkozói kooperáción részt veszünk.
- Elkészítünk egy teljes munka-és tűzvédelmi mappát, mely tartalmazza a tárgyi építési Projektre vonatkozó minden munka-és tűzvédelmi dokumentumot és nyomtatványt. A biztonsági és egészségvédelmi terv folyamatos aktualizálása.
- Általunk elkészített szerződés mellékletekkel (igény esetén építőipari alvállalkozói bírság melléklettel), munkavédelmi szempontú átadás-átvételi nyomtatvánnyal, részletes építőipari oktatási tematikákkal, és egyéb szükséges nyomtatvánnyal segítjük a Megbízó műszaki vezetőinek munkáját, ezzel csökkentve a fővállalkozói felelősséget.
- Igény esetén részletes munka-és tűzvédelmi oktatást tartunk Megbízó műszaki vezetői részére, melyen ismertetjük a használt dokumentumokat, nyomtatványokat, építőipari munkavédelmi gyakorlati tudnivalókat, valamint az építési munkaterületen készített fényképfelvételek segítségével elemezzük a munka-és tűzvédelmi problémákat. Az oktatás nagyban segíti a műszaki vezetők gyakorlati munka-és tűzvédelmi ismereteinek fejlesztését.
- A bejelentett hatósági ellenőrzésen részt veszünk, a be nem jelentett hatósági ellenőrzéseken a lehetőségekhez képest részt veszünk, a munkaterületen történt alávállalkozói balesetek kivizsgálását ellenőrizzük.
Folyamatos eléréssel, tanácsadással segítjük a műszaki vezetők munkáját.